Názov Catahoula

Názov Catahoula je pomenovanie jazera v strednej Louisiane – Catahoula Lake. Podľa povesti bol preklad myslený ako “jasná, čistá, priezračná voda – jazero.”

Názov Catahoula sa nesprávne interpretoval aj ako názov pre indiánov žijúcich v oblasti jazera Catahoula. Skúmaním sa zistilo, že neexistoval žiaden indiánsky kmeň s takým pomenovaním. Po útokoch belochov na indiánov sa štyri kmene Avoyelle, Obal, Ofo, a Choctaw sústredili do oblasti jazera Catahoula a tieto kmene dostali prezývku Catahoulskí indiáni. Dokonca v rôznych dobových materáloch sa názov pre indiánov používal ako oficiálny. Skúmaním sa prišlo na to, že názov Catahoula nemal žiaden zmysel v používaných indiánskych jazykoch Muskhogean.

CATAHOULA LAKE

Dá sa uvažovať aj o iných zmysloch názvu. Existuje indícia, že meno vzniklo nesprávnou interpretáciou výslovnosti “Couthaougoula” čo by mohol byť výraz kmeňa Choctaw v jazyku Muskogee.

Predpokladá sa, že v tom období sa názov Catahoula začal používať aj na označenie buď indiánskeho psa alebo indiána alebo dokonca ako spoločný názov pre indiána aj psa ( s významom, že indián nebol lepší ako pes ).

Staršie pomenovanie psa bolo “Catahoula cur“. Aj keď toto plemeno nie je veľmi známe vo svete ani v USA, v Louisiane je dostatočne rozšírené. Dnešná podoba Catahouly je známa viac ako 100 rokov. Vzhľadom na túto skutočnosť a aj pôvod plemena, guvernér Edwin Edwards podpísal dňa 09.07.1979 (niektoré pramene uvádzajú dátum 09.06.1979) príslušný zákon a plemeno “Louisiana Catahoula leopard dog” sa stalo národným plemenom psa z Louisiany.

© 2011 Louisiana Catahoula Leopard Dog Suffusion theme by Sayontan Sinha