Štandard

HLAVA :

Hlava by mala byť silno modelovaná so širokou vr chnou lebkou a s dobre vyvinutými čelusťami. Tlama by mala byť pevná, široká a rovnako dlhá ako vrchná lebka meraná od očnej kosti (očnice). Pri pohľade zhora by mala byť tlama široká v základe a smerom k ňufáku sa zužuje. Ukončenie by malo byť primerane dlhé a dobre ohraničené.

VÁŽNE VADY :

Nevýrazná a slabo modelovaná hlava, na ktorej nie je vidieť masívnosť a sila. Tlama, je buď príliš dlhá a malá, alebo je príliš krátka a veľká. Sučky s príliš samčou (psou) hlavou alebo psy s príliš samičou (sučkovskou) hlavou môžu byť na výstavách slabo hodnotené.

UŠI :

Uši by mali byť krátke až stredne dlhé. Vrchná špička ucha je na úrovni s temenom hlavy alebo pozdĺž temena. Spodná špička ucha je na úrovni žuvacích svalov. Správne posadené uši sú s vnútorným okrajom ucha blízko k hlaveVÁŽNE VADY :

Znetvorené alebo excentrické zrenice.

SKUS :

Skus má byť silný nožnicový, ale aj rovný skus je na výstavách akceptovaný.

VÁŽNE VADY :

Skus s vystupujúcimi zubami a tak isto aj predkus a podkus.

VEĽKOSŤ :

Psy by mali merať 56-68cm v kohútiku. Váha sa má pohybovať v rozmedzí 29,5 – 41,7kg. Sučky by mali merať 51-61cm v kohútiku. Váha sa má pohybovať v rozmedzí 22,5 – 29,5kg Uvedené váhové limity sú uvádzané pri jednotlivých zdrojoch s odchýlkami. Pri oboch pohlaviach je stredná výška preferovaná pred extrémami.

VÁŽNE VADY :

Prerastenosť alebo nedorastenosť pri chovných zvieratách je neprípustná .

PREDNÁ ČASŤ :

Dĺžka predných nôh by mala byť 50-60% z celkovej výšky psa meraná od zeme po kohútik. Predné nohy by mali byť posadené mierne do strany a ich kosti by mali byť silné ale nie nadmerne hrubé. Predné nohy by nemali ísť ani dovnútra ani von. Ramená by mali byť dobre umiestnené k chrbtu a kosť hornej časti končatiny by mala byť obšírna. Krk by mal byť svalnatý a dobrej dĺžky.

HRUĎ, TELO A CHRBÁT :

Hrudník je hlboký, siahajúci poniže lakeť s veľkou kapacitou pľúc. Mal by byť značne široký s dobre klenutými rebrami. Chrbát by mal byť správne svalnatý, vyrovnaný a stredne dlhý. Obrys brucha by mal byť mierne vystrčený v oblasti bedier.

ZADNÁ ČASŤ :

Zadok by mal byť primeraný k dĺžke a nepatrne klesajúci. Chvost by mal byť primeraný k postave. Stehná by mali byť dlhé, široké a svalnaté. Hlezná by mali byť umiestnené nízko k zemi a laby nemali by sa stáčať ani dovnútra ani von pri pohľade zozadu.

NOHY :

Nohy by mali byť silné, strednej dĺžky a štíhlej línie. Pazúry na zadných nohách by mali byť trochu kratšie a menej zahnuté ako tie predné. Medzi pazúrmi je koža pripomínajúca plávajúcu blanu. Vlčí pazúr je akceptovateľný, a je na chovateľovi či ho dá odstrániť alebo nie – v tretí najneskôr štvrtý deňživota.

VÁŽNE VADY :

Psy, ktoré majú mačacie nohy (stoja na vrchných pazúroch) alebo mývalovské nohy (stoja na bruškách) sú na výstavách zle hodnotené. Tak isto nadmieru vytočené chodilá von alebo dnu. Pri chôdzi mimochod.

CHôDZA :

Chôdza by mala byť vyrovnaná a ľahká.

DĹŽKA STRSTI :

Srsť by mala tesne kopírovať tvar tela. Srsť by mala byť hladká a krátka až stredne dlhá.

VÁŽNE VADY :

Dlhá alebo rozstrapatená srsť, ktorá nekopíruje/skresuje tvar tela. Tak isto aj jemná páperová srsť nie je prípustná.

FARBA SRSTI :

Farebná paleta srsti je u Catahoul veľmi rozmanitá čo do farby i čo do vzorov. V srsti najdeme čiernu, hnedú, červenú a bielu farbu v rôznych odtieňoch a fľakatých kombináciách. Aj keď prevláda charakteristické leopardie nepravideľne fľakaté alebo mramorové sfarbenie, jednoliatosť sfarbenia zvieraťa je ( čierna alebo hnedá varianta ) tiež prípustné. Taktiež vstupuje do sfarbenia aj žíhanie hnedou. Vzhľadom na to, že CATAHOULA je mnohoúčelový pracovný pes, požiadavky na farebnosť nie su primárne.

DEFINÍCIA FARIEB :

Leopardia, modrá leopardia, červená leopardia, čierna, červená, žltá a škvrnitá. Môže byť aj snedá a žíhaná

LEOPARD :

Vo všeobecnosti je v základe rovnaký pigment – čierny alebo hnedohrdzavý či červený a ich svetlejšie a tmavšie odtiene. Spravidla je základná farba svetlejšia a prekrývajú ju tmavé nepravidelné flaky alebo pásy rozhádzané po srsti. Do tejto štruktúry vstupuje aj biela farba a do čierno-šedej varianty aj tzv. “hnedé žíhanie”.

MODRÝ LEOPARD :

Farba srsti je v kombinácii sivej (svetlej a tmavšej) a čiernej (s “namodralým” leskom). Podklad je v zásade v odtieňoch sivej. Čierna kresba je nepravidelná a skôr pásovitá ako fľakovitá. Táto farebná varianta sa tiež nazýva ako sivý alebo čierny leopard. Modré leopardy sú geneticky čierne psy s farebnou vzorkou.

ČERVENÝ LEOPARD :

Farba srsti je v kombinácii hnedej/červenej (od svetlej po tmavú). Podklad je v zásade v odtieňoch červenohnedej. Červená alebo hnedá kresba je nepravidelná a skôr pásovitá ako fľakovitá. Červené leopardy sú geneticky hrdzavohnedé psy s farebnou vzorkou dosvetla alebo do tmava.

STRAKATÝ LEOPARD :

Pre toto sfarbenie sa v jednotlivých zdrojoch uvádza mnoho rôznych názvov (HARLEKÝN, PESTRÝ, DVOJITÝ ..). Farba srsti je v kombinácii všetkých už spomenutých farieb (biela, hnedá, červená, čierna). Jednotlivé farby a ich odtiene sú skôr flakaté ako pásovité bez akýchkoľvek pravidiel.

VÁŽNE VADY :

Prevládajúca biela farba 70% a viac bielej (jednotlivé zdroje sa rozchádzajú v určení plochy už neprijateľného bieleho sfarbenia). Biela hlava a albinizmus. Tak isto sa v niektorých prameňoch uvádza za neprijateľný biely – ružový ňufák.
U jedincov s prevládajúcou bielou farbou sa prejavuje preddispozícia k hluchote a problémom s očami.

JAZVY :

Catahoula je pracovné plemeno a preto sú jazvy bežné a akceptovateľné aj na výstavách

© 2011 Louisiana Catahoula Leopard Dog Suffusion theme by Sayontan Sinha