Catahoula

O Catahoule sa hovorí ako o svetovo najvšestrannejšom plemene. Catahouly vynikajú pri strážení dobytka (farmársky pes), pri lovení rôznej zveriny ( lovecký pes). Z dôvodu vynikajúceho čuchu sa používa rovnako ako iné služobné plemená u polície (pracovný pes). V povahe sú prirodzene ochranárske voči svojej rodine a domovu ( strážny pes). Sú neobyčajne inteligentné a verné, ale zároveň sú tiež veľmi energické a rozhodné. Catahouly vyžadujú skúseného majiteľa s dostatkom voľného času.

Dňa 9.6.1979 v štáte Louisiana bol  “Catahoulský

pes” uznaný za národné plemeno štátu LOUISIANA

 

V ten deň bol podpísaný príslušný návrh zákona guvernérom štátu Louisiana
p. EDWIN EDWARDS-om

(niektoré pramene uvádzajú dátum 9.7.1979)

 

‘Farmársky pes’
Catahoula je výborný pracovný pes napríklad aj pre farmu, kde majú mnohostranné využitie. Je skvelý spoločník pre každého kto hľadá silné domáce zviera. Vzhľadom na vytrvalosť a rýchlosť na farme bez problémov zvládajú honácke povinnosti aj pri vysokom dobytku. Tak isto si poradia aj so strážením stáda. V rámci farmy si plní povinnosti strážneho psa rodiny aj majetku.

‘Lovecký pes’
Catahouly lovia veľké aj malé zvery. Od veveričiek po “vysokú”. Sú to málo sa vyskytujúci tichí stopári. Majú tendenciu loviť skôr sami. Na rozdiel od iných loveckých plemien, ktoré majú tendenciu potulovať sa celkom ďaleko od majiteľa, Catahoula je vždy “na dosah”.

Pri lovení, ak raz lokalizuje lovenú zver, bude na svoju korisť štekať, kým neprídu lovci. Pri lovení diviakov, dokáže zastaviť diviaka a skrotiť ho bez prejavovania prílišného nátlaku, čo by mohlo zapríčiniť útek diviaka. Pri pozorovaní loviaceho psa môžme si všimnúť “psí zmysel” pre odhad, čo urobí diviak. Výhodou tohoto predpokladu je, že pes zareaguje skôr ako by diviak mal šancu to urobiť. Takýmto spôsobom drží diviaka v šachu a dáva dostatok priestoru lovcovi.

Catahoula pri lovení nemá zábrany “vyšplhať” na strom. Nemôžeme ich šplhanie porovnať so šplhaním mačiek, ale vie vybehnúť do niekoľkometrovej výšky za veveričkou … Niektorí vlastníci tvrdia, že Catahoula šplhajú na stromy pravidelne. Určite však zatvoriť Catahoulu na oplotenom dvore nie je výhra, prelezú ho.

Catahoula je výborné a nezávislé domáce zviera ktoré musí byť cvičené a zaťažované tréningom. Za to Vás odmení bezhraničnooou láskou a sebaobetovaním sa pre rodinu..

‘Strážny a ochranársky pes’
Výnimočnú povahu – lásku a oddanosť rodine a svojej “svorke” možno využiť na výcvik strážneho a ochranárskeho psa. Veľmi dobre sa učí a je aj veľmi aktívny. Catahouly sú výborné rodinné psy, dobre vychádzajú s deťmi a inými členmi domova. To neznamená, že je to pes pre každého. Má vysokú inteligenciu a aj praktickosť. Nie nadarmo majú prezývku svetovo najvšestrannejšie plemeno. Hoci ich oddanosť a vernosť k rodine je nepochybná, vyžadujú majiteľa, ktorý vie ako byť pánom v každej situácii. “Dajte im palec a oni zoberú všetko”, a keď príde čas na nápravu nie je už priestor na majiteľove zaváhanie. Na druhej strane k Vám prejavia bezmedznú oddanosť – “dajú Vám všetko”. Cathoula je ostražitá (nedôverčivá) voči cudzej osobe, dokonca sa uvádza, že vie vycítiť neklud majiteľa voči tretej osobe. Podľa toho je aj pripravená konať pri najmenšom náznaku agresivity.

Povaha psa je iba na Vás. Majú veľmi dobrú pamäť, zapamätajú si nadlho ak niekto im urobí zle. Je jedno, či to bol pes alebo človek, Catahoula ostane navždy ostražitá voči bývalému agresorovi, a ak majiteľ nezasiahne, bude ho pri priblížení napádať. V povahe však nemajú agresivitu a sú si vedomé svojej sily. Ochranárske správanie sa k svojmu jedlu je bežné. Ak je viac psov, je vhodné samostatné kŕmenie alebo aspoň misky tak, aby sa predišlo možným problémom.

Má prebytok energie a od majiteľa požaduje veľa cvičení, behania, a rôznych hier. Ak pes žije v meste, je dôležité preňho denný minimálne jednohodinový beh a veľa rôznych hier. Nie je jednohuché ho unaviť. A ani ostatné psy ho tak ľahko neunavia. Je schopný sa hrať aj sám s paličkou či hračkou a dlho s ňou sa vybehávať. Denná prechádzka na vodítku beh alebo šantenie sa neprerušuje ak príde čas na výcvik ideálne je to spolu skĺbiť. Vyžadujú minimálne hodinu denne neprerušovaného behania, či prší alebo svieti slnko, každý deň čo prospeje nie len Catahoule!

© 2011 Louisiana Catahoula Leopard Dog Suffusion theme by Sayontan Sinha